Rend og Hop med sang og spil (4-5-6), antik
Produktnr. | TING164-A |
---|---|
Forlag | Tingluti |
Sider | 60 |
Genre | Undervisning |
- Fejlfrit antik eksemplar
- Stempel på inderside af omslaget eller titelblad
- Det originale tryk fra Tinglutti
Samlet og tilrettelagt af Ejnar Kampp, Fin Alfred Larsen og Ebbe Nielsen
Rend og Hop med sang og spil - Tingluti dansesange - 30 dansesange fra mange lande
En utraditionel bearbejdelse af traditionelt stof med henblik på musikpædagogisk arbejde med børn og voksne i alle aldre.
Melodierne er forsynet med enkle tekster i gendigtninger og oversættelser eller er gangbare sanglege - under den sammenfattende betegnelse "dansesange".
Dansesangene er velegnede til musikalsk og sprogligt arbejde i institutioner, skoler, seminarier, foreninger osv. - i det hele taget i alle sociale sammenhænge, hvor mennesker kan mødes i fælles glæde til musikalsk udfoldelse med sang, spil og dans.
Dansene kan gøres enklere eller mere komplicerede efter behov.
Der er dansebeskrivelser, spilleanvisninger, noder og becifringer til alle titler.
Melodierne er noteret i tonearter, som er lette at spille med forhåndenværende instrumenter, såsom guitar, fløjte, forskellige keyboardinstrumenter, xylofoner og allehånde rytmeinstrumenter.
Alle melodierne er indspillet i en kort udgave til brug ved indlæring af melodierne.