Sofie1998: Månelanding (Vinyl / LP)

| Produktnr. | 0602478704949 |
|---|---|
| Forlag | Universal Music |
| Genre | Pop og rock |
| Udgivelsesår | 2026 |
Med sange som ’Marianne og Henrik’ og ’Alene og in love’, der balancerer nærvær, styrke, sårbarhed og en helt unik umiddelbarhed, har Sofie1998 – der i sit pas hedder Sofie Steffensen Bach – gennem det sidste års tid gjort sig bemærket på landets radiostationer og playlister. Hun blev tilmed en del af den såkaldt offentlige debat med ’Marianne og Henrik’, der med både glimt i øjet og bogstavelig talt dødsens alvor tog fat på emnet frivillig barnløshed – vist første gang dét emne dukkede op i en popsang. Nå ja, og så blev hun også allerede inden, hun havde udsendt et album nomineret til Carl Prisen i 2025 som ’årets tekstforfatter’ i selskab med etablerede navne som Thomas Helmig og Lamin.
Titlen på debutalbummet ’Månelanding’ referer til at lande i verden og lande i sig selv – både personligt og musikalsk. At føle sig som en alien, der hvor man er vokset op, og så opdage, at det er man overhovedet ikke. Man havde måske bare nogle andre interesser.
Sofie1998 er opvokset i en lille by mellem Herning og Holstebro. Forældrene er vi jo allerede på fornavn med, og derudover bød kernefamilien på i alt tre søstre. Der stod et klaver i stuen, der blev flittigt benyttet af alle, og fællessang var en vigtig del af fællesskabet. Når det f.eks. var jul, blev der sunget rigtig mange julesange og selvfølgelig med alle versene.
Sofie begyndte til klaver sammen med sine søstre, da hun var 6-7 år, og modsat søstrene var hun en duks, der altid havde forberedt sig til undervisningen. Hun fornemmede i det hele taget hurtigt, at hun nok tog det der med musikken lidt mere alvorligt end sine omgivelser, der mest var til håndbold eller heste. Ikke at hun blev decideret mobbet, men det var alligevel lidt underligt. Popmusikken opdagede hun for alvor på cd’en (ja, det var dengang) ’Absolute Hits 2012’, og så var der ikke nogen vej tilbage.
Musikken var med hende hele vejen gennem MidtVest Pigekor, efterskolen (”hvor der blev spillet fucking meget jazz”), gymnasietiden med halvhjertede bandprojekter og konservatorieforberedende kurser.
I 2020 landede Sofie1998 så i København, hvor hun var blevet optaget på Musikkonservatoriet. En uge efter lukkede statsministeren landet ned, og så sad Sofie1998 der uden at kende et øje ud over sin ene søster. Men så var der jo rigtig god tid til at prøve at skrive nogle sange. Efter ca. 300 dårlige forsøg lykkedes det, og resultatet blev sendt ind til Karriekanonen 2022, hvor Sofie1998 deltog uden dog at vinde.
Men nu havde hun for alvor fået blod på tanden, og med vanlig ildhu gik hun nu i gang med en bachelor om tekstskrivning for at undersøge, hvad en god tekst egentlig var. Og heldet har det jo med at tilsmile den stædige, for en A&R-mand på Universal havde efter Karrierekanonen glemt at trykke unfollow på Instagram og blev meget begejstret, da Sofie1998 postede nogle optagelser fra sin bachelorkoncert.
De blev meget hurtigt enige om, hvilken musikalsk vej Sofie1998 skulle gå, og han anbefalede forskellige producere og sangskrivere, der kun bekræftede Sofie1998 i, at samarbejde altid betaler sig, og jo dygtigere folk, man arbejder sammen med, desto dygtigere bliver man selv.
Resultater forligger nu i form af de 11 usædvanligt bramfri og iørefaldende popsange om at være en kvinde midt i tyverne med alt, hvad det fører med sig, der hverken taler ned til eller hen over hovedet på lytterne, men rammer lige der, hvor man kan mærke, et det her betyder noget. Og når det betyder noget for afsenderen, så kommer det ofte til at gøre det samme for modtageren.
Tracklist
A1 Månelanding
A2 2 øl
A3 Louisiana
A4 Ikk’ Lyst
A5 300 Grader
B1 Sofies Fridag
B2 Alene Og In Love
B3 Carpe Diem
B4 Søstresangen
B5 Sang Til Liv
B6 Marianne Og Henrik
